Kansanperinnettä ja historiaa

Paimensoittimet törisevät leirikoulussa ja kuulemme jotain saariston historiasta 

  1. Esittelemme leirikoulussa vanhoja suomalaisia paimensoittimia.
Muinaissoittimia
Muinaissoittimia

Paitsi että näemme vanhaa suomalaista muotoilua kuulemme myös vanhoja suomalaisia ääniä menneisyydestä.

2. Historiaa ja tietoja saaristosta

historiaa_image002

Milloin aallokko hyväili näitä kallioita kun maa nousee täällä puoli metriä sadassa vuodessa?

historiaa_image004

Yksi Suomen sodan (1808-1809) monista meritaisteluista käytiin aivan leirikoulualueen tuntumassa.

historiaa_image006

Ruotsalaisia sotalaivoja vastassa oli Venäjän laivasto ryhmittyneenä edessä olevan saariryhmän taakse. Amiraali päätti lähettää edessä olevan salmen kautta joitakin laivoja iskemään venäläisten kylkeen. Hyökkäys ei kuitenkaan tuottanut toivottua tulosta ja amiraali joutui perääntymään. Tähän asti me suomalaiset olimme olleet Ruotsi-Suomi- valtakunnan kansalaisia. Sen jälkeen kuuluimmekin Suurruhtinaskuntaan. Tämä ei tosin ollut se ratkaisevin taistelu.